banner29

E-İmza Özellikleri ve Fiyatları

Elektronik imza fiyatları en kadar, e-imza özellikleri ve kullanım alanları nedir hepsi özel haberimizde.

E-İmza Özellikleri ve Fiyatları

Elektronik imza fiyatları en kadar, e-imza özellikleri ve kullanım alanları nedir hepsi özel haberimizde.

11 Ocak 2022 Salı 17:06
1497 Okunma
E-İmza Özellikleri ve Fiyatları

E-İmza özellikleri ve fiyatları bakımından 2021 yılı içinde sunulmuş fiyat listeleri bireysel, kurumsal, hizmet sağlayıcı ve TÜBİTAK sistemi içinde belirtilmektedir. Mevcutta yer alan temel özellikleri beraberinde e-imza sistemi hayatımızda önemli role sahip olmasıyla bilinmektedir. Islak imza yerine geçen ve kişinin beyanını en doğru ve net şekilde ifade edebilen e-imzanın özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Veri bütünlüğü sağlıyor olmasıyla izinsiz kullanım hakkını engellemesi (Elektronik veride kullanılan e-imzanın silinmesi, değiştirilmesi veya imzalanmış veriye herhangi şekilde ekleme yapılmasını engelleyici özellik sunması )
 • Kimlik doğrulama ve onaylama hakkı sunması (İletilen mesajın geçerliliğini sağlıyor olması )
 • İnkâr edilemezlik sunması (E-imza kullanan kişilerin elektronik ortamda gerçekleştirdiği işlemlerin inkâr edilememesini sağlıyor olması )

Yukarıda belirtilen 3 mevcut özellik E-imza sisteminin temel özellikleri şeklinde bilinmektedir. E-imza fiyatları ise şu şekilde belirtilmektedir.

 • 1 yıllık e-imza ücreti 189.00TL
 • 2 yıllık e-imza ücreti 249.00TL
 • 3 yıllık e-imza ücreti 329.00TL

Yukarıda belirtilen fiyatlar ise e-imza fiyatları şeklinde 2021 yılı fiyat listesidir.

Elektronik İmzanın Ticari Alandaki Uygulamaları  

Elektronik imzanın ticari alandaki uygulamaları konusunda ticari faaliyetlerin güvenli şekilde sürdürebilme kolaylığı bulunmaktadır. Bu sayede güvenli işlemlerin yapılması mümkün olurken hem firma sahibi hem de mevcut müşterilerin alışveriş sürecinde hiçbir sıkıntı oluşmadığı bilinmektedir. Bu bakımdan fayda sağladığı ticari uygulamalar listesi şu şekilde belirtilmektedir.

 • İnternet bankacılığında kullanılması
 • Sigortacılık işlemlerinde kullanılması
 • Kâğıtsız ofislerde kullanılabilmesi
 • E-Sözleşmeler alanında kullanılması
 • E-Sipariş alanında kullanılması

Yukarıda belirtilen ticari uygulamalar dışında da kullanıldığı alanlar vardır. Bu alanlar kamusal alanlar şeklinde öne çıkan listelerde yer almaktadır.

Güvenli Elektronik İmza Temin Etme

Güvenli elektronik imza temin etme yönünden kullanılacak hizmet sağlayıcı firmalar bellidir. Herhangi bir şekilde risk oluşmasına izin vermeyen sistemlerin oldukça güvenilir olduğu bilinmekle birlikte Nitelikli Elektronik Sertifika doğrultusunda sağlandığı bilinmektedir. Elektronik sertifika alabilmek için kullanılan yerlerin başında Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun sayfasına giriş yapılmalıdır. Çünkü bu hizmetler belirtilen internet sayfasında yayınlanmaktadır.

Elektronik İmza Hizmet Sağlayıcısı

Elektronik İmza Hizmet Sağlayıcısı 5070 sayılı kanun kapsamında Elektronik Sertifika, zaman damgası ve elektronik imzalarla ilgili hizmetleri sağlayan tüzel kişiler şeklinde bilinmektedir. Elektronik imza hizmet sağlayıcıları genel bakımdan kullanıcılar açısından sertifikaların hazırlanmasını, durum bilgilerini, iptal listelerini ve güncel listelerini hazırlamaktadır. Ayrıca süresi dolmuş olan veya iptal edilmiş olan imza sertifikalarının arşivini de tutmaktadır. Bu konuda işbirliği yapılacak e-imza hizmet sağlayıcı firmaların faaliyetiyle ilgili bilgilerde paylaşılmaktadır.

Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılarının Yükümlülükleri

Elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarının yükümlülükleri arasında 3 temel kural vardır. Kişiler için son derece önemli olan ve ıslak imza yerine geçen e-imzaların temin edilmesinde başrol oynayan hizmet sağlayıcıların yükümlü olduğu durumlar şu şekilde belirtilmektedir.

 • Güvenli ürün ve sistemleri kullanmaları
 • Sağlanan hizmeti en güvenli şekilde sürdürmeleri
 • Sertifika sistemlerinde taklit ya da tahrif durumlarına karşılık olarak her türlü tedbir veya önlemi alıp bulunduruyor olmaları

Yukarıda belirtilenler elektronik imza hizmetini sağlayan aracılar için belirli olan yükümlülüklerdir. Kullanılacak elektronik imzanın güvenli şekilde başvurusunun alınması, oluşturulması, temin veya teslim edilmesi sonrasında oluşabilecek sorunla ilgili çok dikkatli ve titiz davranıyor olmaları güvenli işlem hizmetini de beraberinde getirmektedir. İnsanların e-imza sistemi sayesinde mevcut işlerini yürütebilmesi mümkün olurken zamandan tasarruf etmelerini sağlamak veya ıslak imzanın geçerli olmadığı ve elektronik imzanın geçerli olduğu yerlerde de işlem yapabilmeyi sağlaması temel faydasıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.