banner29

Hasta Yatağı Nedir? Hasta Yataklarının Tarihi

Hasta yatakları için hazırladığımız özel haberde hasta yataklarının tarihi, kullanım amacı uzmanlar gözünden detaylı incelenmektedir.

Hasta Yatağı Nedir? Hasta Yataklarının Tarihi

Hasta yatakları için hazırladığımız özel haberde hasta yataklarının tarihi, kullanım amacı uzmanlar gözünden detaylı incelenmektedir.

12 Mayıs 2022 Perşembe 16:53
1391 Okunma
Hasta Yatağı Nedir? Hasta Yataklarının Tarihi

Hasta yatağı veya hasta karyolası, evde veya hastanede yatan hastalar için özel olarak tasarlanmış bir yataktır. Bu yataklar hem hastanın konforu ve sağlığı hem de sağlık çalışanlarının ve hasta refakatçilerini / yakınlarının rahatlığı için özel özelliklere sahiptir. Ortak özellikler arasında tüm yatak, baş ve ayaklar için ayarlanabilir yükseklik, ayarlanabilir yan korkuluklar ve hem yatağı hem de yakındaki diğer elektronik cihazları çalıştırmak için elektronik düğmeler bulunur.

Hasta yatakları ve bakım yatakları gibi diğer benzer yatak türleri yalnızca hastanelerde değil, bakım evleri, destekli yaşam tesisleri, ayakta tedavi klinikleri ve evde sağlık bakımı gibi diğer sağlık tesislerinde ve ortamlarında da kullanılmaktadır.

Hasta Yataklarının Tarihi

Ayarlanabilir yan korkuluklara sahip yataklar ilk olarak 1815 ve 1825 yılları arasında Britanya'da ortaya çıktı.

1874'te, yatak şirketi Andrew Wuest ve Son, Cincinnati, Ohio, modern hastane yatağının öncüsü olan, yükseltilebilen menteşeli bir başlığa sahip bir tür yatak çerçevesi için bir patent aldı.

Modern 3 parçalı ayarlanabilir hastane yatağı, 20. yüzyılın başlarında Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı başkanı Willis Dew Gatch tarafından icat edildi. Bu yatak tipine bazen Gatch Yatak denir.

Modern butonlu hastane yatağı 1945'te icat edildi ve sürgüleri ortadan kaldırma umuduyla başlangıçta gömme bir tuvalet içeriyordu.

Hasta Yataklarının Özellikleri

Tekerlekler

Tekerlekler, yatağın bulundukları tesisin bölümlerinde veya oda içinde kolayca hareket etmesini sağlar. Bazen hasta bakımında yatağın birkaç santim ila birkaç fit arasında hareket etmesi gerekebilir.

Tekerlekler kilitlenebilir. Hastayı yatağa ya da yatağa taşırken güvenlik için tekerlekler kilitlenebilir.

Yükseklik

Yataklar baş, ayak ve tüm yüksekliklerinde yükseltilebilir ve alçaltılabilir. Eski yataklarda bu genellikle yatağın ayakucunda bulunan kranklarla yapılırken, modern yataklarda bu özellik elektroniktir.

Günümüzde tam elektrikli bir yatakta elektronik olan birçok özellik bulunurken, yarı elektrikli yatakta biri başı kaldırmak, diğeri ayağı kaldırmak için iki motor bulunur.

Başı kaldırmak ( Fowler pozisyonu olarak bilinir ) hastaya, personele veya her ikisine de bazı faydalar sağlayabilir. Fowler'ın pozisyonu, beslenme veya diğer bazı aktiviteler için hastayı dik oturtmak için kullanılır veya bazı hastalarda nefes almayı kolaylaştırabilir veya başka nedenlerle hastaya faydalı olabilir.

Ayakları kaldırmak, hastanın yatak başlığına doğru hareketini kolaylaştırmaya yardımcı olabilir ve ayrıca belirli koşullar için gerekli olabilir.

Yatağın yüksekliğini yükseltmek ve alçaltmak, hastanın yatağa girip çıkabileceği veya bakıcıların hastayla birlikte çalışabilmesi için yatağı rahat bir seviyeye getirmeye yardımcı olabilir.

Yan korkuluklar

Yatakların yükseltilip alçaltılabilen yan korkulukları vardır. Hasta için koruma görevi gören ve bazen hastanın kendini daha güvende hissetmesini sağlayan bu korkuluklar, personelin ve hastaların yatağı hareket ettirmek, hemşireyi çağırmak, hatta televizyonu kontrol etmek için kullandıkları butonları da içerebilmektedir.

Farklı amaçlara hizmet eden birçok yan korkuluk türü vardır. Bazıları sadece hastanın düşmesini önlemek için olsa da, diğerleri hastayı fiziksel olarak yatağa bağlamadan hastaya yardım edebilecek donanıma sahiptir.

Yan korkuluklar düzgün şekilde yapılmadıysa, hastanın sıkışması riski olabilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde 1985 ve 2004 yılları arasında bunun sonucunda 300'den fazla ölüm rapor edildi. Sonuç olarak, Gıda ve İlaç İdaresi yan korkulukların güvenliği ile ilgili yönergeler belirlemiştir.

Bazı durumlarda, rayların kullanımı bir doktor talimatı gerektirebilir (yerel yasalara ve kullanıldığı tesisin politikalarına bağlı olarak) çünkü raylar bir tür tıbbi kısıtlama olarak kabul edilebilir.

Yatırma

Bazı gelişmiş yataklar, yatağın her iki yanında 15-30 derece eğilmesine yardımcı olan sütunlarla donatılmıştır. Bu tür bir yatırma, hasta için basınç ülserlerinin önlenmesine yardımcı olabilir ve bakıcıların günlük işlerini daha az sırt yaralanması riskiyle yapmalarına yardımcı olabilir.

Yataktan çıkış alarmı

Birçok modern hasta yatağında, üzerine hasta gibi bir ağırlık konulduğunda şilte kollarının üzerinde veya kollarında bulunan bir basınç pedinin sesli bir uyarı verdiği ve bu ağırlık kaldırıldığında tam alarmı etkinleştirdiği bir yatak çıkış alarmı bulunmaktadır. Bu, herhangi bir sayıdaki hastayı (örneğin hemşire istasyonu gibi) herhangi bir mesafeden izleyen hastane personeli veya bakıcılar için yararlıdır, çünkü bir hasta (özellikle yaşlılar veya hafıza bozukluğu olanlar) yataktan düştüğünde veya etrafta dolaştığında alarm tetiklenecektir. denetimsiz. Bu alarm yalnızca yatağın kendisinden yayılabilir veya hemşire çağrı zili/ışığı veya hastane telefon/çağrı sistemine bağlanabilir. Ayrıca bazı yataklarda, hasta yatakta hareket etmeye başladığında ve bazı durumlarda gerekli olan gerçek çıkıştan önce personeli uyarabilen çok bölgeli yatak çıkış alarmı bulunabilir.

CPR işlevi

Yatakta oturan kişinin aniden kardiyopulmoner resüsitasyona ihtiyaç duyması durumunda , bazı hastane yatakları, etkinleştirildiğinde yatak platformunu düzleştiren ve en düşük yüksekliğe yerleştiren ve yatağın hava yatağını indirip düzleştiren bir düğme veya kol şeklinde bir CPR işlevi sunar (eğer varsa). kurulu) CPR uygulaması için gerekli olan düz ve sert bir yüzey oluşturur.

Özel yataklar

Farklı yaralanmaları etkin bir şekilde tedavi etmek için birçok uzman hastane yatağı da üretilmektedir. Bunlara ayakta yataklar, döner yataklar ve eski yataklar dahildir. Bunlar genellikle sırt ve omurilik yaralanmalarının yanı sıra ciddi travmaları tedavi etmek için kullanılır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.