banner29

Havalı Hasta Yatağı Kullanımı Ve Özellikleri

Havalı hasta yataklarını sizler için inceledik. Havalı hasta yatağı nasıl kullanılır, özellikleri nedir? Hepsi ve çok daha fazlası haber içeriğimizde.

Havalı Hasta Yatağı Kullanımı Ve Özellikleri

Havalı hasta yataklarını sizler için inceledik. Havalı hasta yatağı nasıl kullanılır, özellikleri nedir? Hepsi ve çok daha fazlası haber içeriğimizde.

07 Mart 2022 Pazartesi 17:02
2884 Okunma
Havalı Hasta Yatağı Kullanımı Ve Özellikleri

Havalı hasta yatağı hastanın yatağının üzerine serilen elektronik bir motor ile hastanın vücut yapısına göre şişirilen üründür. Havalı hasta yatağı iki çeşittir:

Baklava tipi havalı hasta yatağı; 80 kiloya kadar olan hastalar için üretilmiş yataktır.

Boru tipi havalı hasta yatağı; 80 kilodan daha ağır kilolu hastalar için üretilmiş yataktır.

Havalı hasta yatağı;

 • Felçli hastalara
 • Devamlı bakım görmesi gereken hastalara
 • Tedavisi evde devam eden hastalara
 • Yatak mahkumiyeti olan hastalara
 • Engelli ve fazla kilolu olan hastalara
 • Yatak yarası bulunan hastalara verilir.

Havalı Hasta Yatağı Fiyatları

80 kilodan az hastalar için olan baklava tipi havalı yataklar yaklaşık 500 TL ile 2000 TL arasındadır. 80 kilodan fazla hastanız varsa boru tipi havalı hasta yatağına ihtiyacınız vardır. Kilolu hastalar için olan bu yatakların fiyatı yaklaşık olarak 1000 TL ile 3000 TL arasındadır.

Boru ve baklava tipi havalı yatakların fiyatı yatakta bulunan malzemenin kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Kolay temizlenebilen yataklar tercih etmek hastanın hijyen durumuna katkı sağlar.

Havalı Hasta Yatağı Nasıl Kullanılır?

Havalı hasta yatağı sanıldığının tersine kolay ve pratik bir kullanıma sahiptir. Antibakteriyel olmasından kaynaklı olarak hastanın sorunla karşı karşıya kalmasını önler. Hava akımıyla şişen yatak halini alan ürün bir pompa yardımıyla çalışır. Pompaların periyodik olarak bakım görmesine gerek yoktur. Uzun süre kullanabilirsiniz. Tek bir kişi rahat şekilde yatağı şişirip kullanım için hazır duruma getirir. Yatağı başka bir yere taşımanız gerektiğinde havasını indirmeniz yeterlidir.

Yatağın üzerinde koruma şiltesi mevcuttur. Antibakteriyel özelliğe sahip olan bu şilte mikrop muhafaza etmez. Ancak isterseniz bu şirket silerek temizleyebilirsiniz. Havalı hasta yatağınızı hastanızın ağırlığına göre ayarlayabilirsiniz. Kademelere dikkat ederek hastanın ağırlığıyla eşit orantıda yatağı şişirmelisiniz. Yataklar su geçirmez özelliğe sahip olduğu için sorun yaşamazsınız.

Havalı yataklar herhangi bir kimyasalla bir araya getirilmemeli kimyasal maddelerden uzak tutulmasına dikkat edilmelidir. Elektrik akımı ile çalışan yatak güvenlik açısından tehlikeli değildir çünkü manyetik alanlardan etkilenmez.

Havalı Hasta Yatağı Özellikleri

 • Bu yataklar sayesinde hastanın vücuduna uygulanan basınç engellenir.
 • Hastanın vücut ağrıları ve yatak yaralarının önüne geçer.
 • Vücut yaraları bulunan hastaların tedavilerinde yarar sağlar.
 • Hasta yataklarının büyüklüğü ve yapısı hasta karyolasına göre ayarlanmıştır.
 • Yataklar sökülüp başka bir karyolaya da takılır.
 • Yataklar karyolanın üzerine sabitlenebilir. Bu yüzden kayma gibi sorunlarla karşılaşılmaz.
 • Hasta terlemesi yapmaz.

Havalı Hasta Yatağı Yorumları

Yatak kullanıcıları genel olarak yataktan memnun kaldıklarını anlatmıştır. Bir kullanıcı yatağı 4 ay kullandığını sırtüstü yapmasından kaynaklı olarak yatak ağrılarının yatak sayesinde giderildiğini den bahsetmiştir. Yatağın masaj görevi gördüğünü vurgulamıştır.

İdrar kaçırma sıkıntısı olan yatak kullanıcısı yatağına idrarının geçmediğinden kolayca silinip mahcup olmadığından bahsetmiş. Yatak yaralarından şikâyetçi olan kullanıcı yatağın sürekli aynı yere baskı yapmamasından kaynaklı olarak yaralarına iyi geldiğini anlatmış ve memnuniyetini belirtmiştir.

Boru Tipi Havalı Yatak

Kilolu ağır hastalar için tercih edilen havalı yatak çeşididir. Özellikle bel ağrısı şikâyeti bulunan hastalar tarafından tercih edilir. Hastaların boru tipi havalı yatak sayesinde bel ağrılarının hafiflediği gözlemlenmiştir. Tek tuş kumanda aracılığı ile çalışır. Yatan hastaya masaj hissi verir. Boru tipi yatakların 150 kiloya kadar taşıma kapasiteleri bulunur.

Uzun süre yatmak zorunda olan engelli ve hastalar için terleme durumlarını engelleyerek vücutlarında yara çıkması riskini azaltır. Vücudun ısı dengesini korur. Kas hareket kaybı olan hastalar boru tipi havalı yatak tercih etmelidir. Bu yatak tipi nem geçirmesi sıvı geçirmesi yapmadığından kaynaklı olarak kolaylıkla temizlenebilir.

Pozisyon Veren Havalı Yatak

Yatağa mahkûm ve engelli hastalar için sağ sola döndürme kapasitesi bulunan yatak çeşididir. Uzman bakıcısı bulunmayan hastalar ve yoğun bakım ünitelerinde pozisyon veren havalı yatak sıklıkla kullanılır.

Bası yarası engelleyici olan ürün havalı yataklar içerisinde en gelişmiş teknolojik özelliğe sahip olması ile bilinir. Pozisyon verme özelliği dolayısıyla yatağa mahkûm kişiler tercih eder.

Pozisyon veren yatak eğim verme işlemlerini set halinde yaparak tamamlar. Her set yaklaşık 45 dakika civarındadır. Otomatik şekilde önce sağ tarafa sonra düzeltme daha sonra sol tarafa çevirme yapar. Her bir işlem ortalama 15 dakikadır.

Standart havalı yatağı ilave olarak 15 dakikalık periyotlar şeklinde yatağı yaklaşık 30 derece döndürüp hastanın pozisyonunu değiştirir. Bu hareket bası yarasının engellenmesinde önemlidir.

Çevirme işlemi yapmak istemiyorsanız çevirme tuşunu devre dışı bırakarak yatağınızı düz pozisyonda kullanabilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.