banner29

Mide kanserleri ve tedavisi

Ülkemizde en fazla görülen kanser çeşitlerinden bir tanesi olmakla birlikte dünyada da görülme sıklığı 4. Sırada olan bir hastalık çeşididir.

Mide kanserleri ve tedavisi

Ülkemizde en fazla görülen kanser çeşitlerinden bir tanesi olmakla birlikte dünyada da görülme sıklığı 4. Sırada olan bir hastalık çeşididir.

06 Mart 2017 Pazartesi 14:19
2400 Okunma
Mide kanserleri ve tedavisi

Ülkemizde en fazla görülen kanser çeşitlerinden bir tanesi olmakla birlikte dünyada da görülme sıklığı 4. Sırada olan bir hastalık çeşididir. Mide kanseri midenin herhangi bir bölgesine yerleşen ve buradan da bütün vücuda kolayca yayılabilen bir hastalıktır. Özellikle lenf bezleri karaciğer ve akciğere rahatlıkla sıçrayabilmektedir.

MİDE KANSERİ NEDİR?

Mide kanseri midenin mukozasında kötü huylu olan tümörlerin belirlenmesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Dünya geneline bakarsanız her yol 800 bin kişinin de bu hastalık nedeniyle hyatını kaybettiğini söyleyebiliriz. Görülme sıklığı ise genelde erkeklerde daha yüksektir. Son dönemlerde teknolojinin daha da hızlı gelişiyor olması mide kanserinin erken teşhisinde önemli bir rol oynamıştır. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi mide kanserinde de erken teşhisin önemi çok büyüktür. Çünkü erken dönemde bu hastalığın kontrol alınabilmesi mümkündür. Doğru bir beslenme şekli ve uzman bir hekim gözetiminde mide kanserinin tedavisi ve korunması mümkündür.

MİDE KANSERİ NEDENLERİ

Mide kanserini tek bir nedene bağlamamak gereklidir. Birçok nedenden dolayı bu hastalıkla karşılaşabilinmektedir. Özellikle mide kanserinin sindirim sisteminde gelişerek yayıldığını düşünürseniz bu sürecin aynı zamanda birçok organı etkileyeceğini de görebilirsiniz. Mide kanserine neden olan birkaç önemli risk faktörü vardır kısaca bu faktörlerden bahsetmemiz gerekirse aşağıdaki başlıkları belirtebiliriz.

Beslenme şekli

Beslenme şekli mide kanserinde en önemli rol oynayan sebeplerden bir tanesidir. Genelde yanlış beslenme sonucunda oluşan bu hastalıkta özellikle mangalda pişmiş etin ve buna benzer gıdaların rolü de büyük olmuştur. Bunun yanı sıra salamura besinler ve işlenmiş gıdalarda mide kanserinin oluşmasına zemin hazırlar. Mide kanserinden korunmak için en doğru beslenme şekli Akdeniz tipi olan beslenme tarzıdır. Özellikle organik olan ürünler mide kanserinin önlenmesinde önemli bir rol oynar.

Enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar her hastalıkta olduğu gibi mide problemlerinde de her zaman büyük bir risk oluşturur. Bu enfeksiyonlar içerisinde en dikkat edilmesi gereken ise H. Plori enfeksiyonu olarak bilinmektedir. Mide kanseriyle baş etmek durumunda kalan hastaların oranına bakarsanız % 65-85 civarında bir hasta sayısı bu enfeksiyonu midelerinde barındırmaktadır.

Sigara ve Alkol

Sigara ve alkol dünyada ki tüm kanser türlerinin nedenleri arasında gösterilmektedir. Özellikle alkolün midede çok vakit geçirdiğini düşünürseniz midenin bundan etkilenmemiş olması beklenemez. Riski en aza indirebilmek için sigara ve alkol tüketiminden mutlaka uzak durulması gerekmektedir.

Genetik

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi mide kanserinde de genetik faktörler önemli rol oynar. Hastaların % 10 civarı genetik nedenlerden dolayı mide kanserine yakalanmışlardır.

MİDE KANSERİ BELİRTİLERİ

  • Mide kanserinin erken teşhisi çok kolay değildir. Çünkü başlangıç aşamasında hiçbir belirti göstermeye bilir. Ancak ilk gözümüze çarpan olarak hazımsızlık ve şişkinliği mide kanserinde şüphe olarak görebiliriz.
  • Mide kanseri şüphesi olan bir kişi etli gıdalardan kendini uzak tutmaya gayret ister ve isteksizlik durumu meydana gelecektir.
  • Durum daha da ciddileşmeye gelince bu kez şiddetli karın ağrıları ve bulantı, kusma, kilo kaybı görülecektir.
  • Eğer ki bundan önce bu şekilde bir rahatsızlığınız yok ve birden başladı ise mutlaka bir doktor kontrolünde bulunmanızda fayda vardır. Kendinizi tanıyor olmanız mide kanserinin erken evresi için çok önemlidir.

Mide kanseri ile ilgili olarak net bir şekilde veri elde etmek istiyorsak o zaman aşağıdaki durumları gösterebiliriz.

  • Sürekli olarak geğirme durumu meydana gelebilecektir. Ama bu demek değildir ki bu şikayeti yaşayan herkes mide kanseri olacak.
  • Mide kanseri olan bir kişi yemek yemeye başladığında kendisini tıka basa yemiş gibi hissedecek ve mide de bir doluluk durumu oluşacaktır.
  • Mide kanserinde genelde kanama ön planda olur. Sürekli olarak tekrarlayan bu kanamalar aynı zamanda anemiye de neden olabilir hatta bazı hastalarda kan kusması şeklinde de kendisini gösterecektir.
  • Mide kanserinde genellikle kan pıhtıları görülmektedir. Bu da aniden meydana gelen göğüs ağrıları ve nefes darlığı olarak kendisini hissettirir. Bu durumun acilen bir an önce çözümlenmesi çok önemlidir ve vakit kaybetmeden doktora görünmek şarttır.
  • Bulantı ve yutmada güçlükler meydana gelebilecektir ve bu durum aynı zamanda ağrılarla da kendisini gösterecektir.

Mide Kanseri Tanısı

Mide kanserinde erken tanı çok mümkün olmayacağında midenizde yukarıda bahsi geçen durumların meydana gelmesiyle birlikte bir doktor kontrolünde mutlaka olmalısınız. Endoskopik tedavi şekli bu konuda her zaman profesyonel sonuçlar meydana getirmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.