banner29

Bildiğimiz gibi 31 Mart 2019'da yerel seçimler var. Bir kez daha Türkiye halkı, sandık başına gidip seçimini yapacak. Bu yerel seçimlerle de siyasi partiler, engellilerin temsil etme ve edilme haklarını çiğneyip aday listelerinde engellilere eşit biçimde yer vermediler.

Ne yazık ki, toplum engellileri nasıl görmezden geliyorsa, siyasi partiler de engellilere “yok hükmünde “bakıyorlar. Bizlere fırsat eşitliği vermiyorlar. Her zaman yaptıkları gibi: “Oturun, oturduğunuz yerde, “diyorlar.

Sahi, niçin siyasi partiler engellilerin temsil etme ve edilme haklarını gaspediyorlar? Çünkü engelliliği yeti yitimi olarak gördükleri için halen bizlere medikal bakış açısıyla bakıyorlar. Bunun sonucu engelliliği “sosyal yardım” perspektifi açısından ele alıyorlar. İkincisi, engellilere ya hayırseverlik ya da ihtiyaç odaklı bakıyorlar. Sonra da: “Ellerine veririz üç beş kuruş, otursunlar oturdukları yerde, “ diyorlar. Demek ki, ilk önce engellilerin medeni hakları olduğunu kabul etmek istemiyorlar. Zaten bu da pek işlerine gelmiyor. Çünkü ortada paylaşamayacakları bir iktidar pastası var. Üçüncüsü, engelliliği tıbbi bir sorun olarak gördükleri için engelliliğin toplumsal yanını da kabul etmiyorlar.

Peki bu ve benzeri sorunları nasıl çözeceğiz? Türkiye'de engelli sorunlarına ilişkin çözümün örgütlü bir mücadeleyle elde edileceğine inanıyorum. Bu açıdan engelli sivil toplum örgütlerine çok iş düşüyor. Bu örgütlerin engellilerin önündeki engelleri kaldırmak, bizlerin sorunlarına çözüm üretmek dışında engellileri rehabilite etme işlevi de var. Hani bir sözümüz var. “Damdan düşenin halinden damdan düşer anlar,” diye. Benzer yaşanmışlıklar engellileri birbirine bağlıyor ve aramızda bir sevgi bağı oluşturuyor.

İlk gençlik dönemimde TSD (Türkiye Sakatlar Derneği) İstanbul Şubesi'ne geldiğimde ben de böyle hissetmiştim. Her türlü zor yaşama koşullarıyla mücadele edenleri kendime çoğu kez idol aldım. Bu arada çok değerli insanlar tanıdım. Onlardan biri de yıllardır TSD Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Turan Hançerli'dir.

Hançerli, 18 yaşında Tokat’ta bir kaza geçirir, kollarını patoz makinasına kaptırır, iki kolunu da yitirir. Ancak hayattan kopmaz. Almanya’ya gider, iki kolunu da protez takılır. O yıllarda muhasebe bölümünü kazanır ama kolları olmadığı için bu mesleği yapamayacağını düşünür. Yeniden sınavlara girer, İ. Ü. Hukuk Fakültesi’ni kazanır. Yaşamını avukat olarak sürdürürken engelli sivil toplum örgütlerinde engelli hakları için mücadele eder.

Bu yerel seçimlerde CHP'den Avcılar Belediye Başkan Adayı oldu Hançerli. Kendisine destek vermek için 16 Mart Cumartesi günü TSD'ye bağlı 60 şube başkanı, İstanbul'daki engelli temsilcileri ve engelliler Avcılar Belediyesi'nin önünde buluştular. Marmara Caddesi'nde ellerinde dövizler, dillerinde sloganlar eşliğinde yürüdüler.

Yeri göğü inletiyordu sesleri... Güneş eşlik ediyordu korteje... Yüzleri aydınlık, başları dik, gözleri ışıl ışıl... Sığamıyorlardı evlere, sokaklara, meydanlara... Karanlıkları yırtarak aydınlığa yürüyorlardı...

ÖZGÜRCE YAŞAMAK...

TEMEL İNSANİ HAKLARDAN MAHRUM OLMAMAK...

İKİNCİ SINIF YURTTAŞ SAYILMAMAK...

HER TÜRLÜ TEMSİL ETME VE EDİLME HAKLARININ GASPEDİLMEMESİ...

EVLERDE HAPSOLMAMAK...

DİLENCİ DEĞİL, BU ÜLKENİN YURTTAŞI OLDUKLARI İÇİN...

EĞİTİME, ULAŞIMA, İSTİHDAMA, SAĞLIĞA ERİŞİM İÇİN yürüdüler, yürüdüler... Çiçek koktu Marmara Caddesi... Sürü sürü kuşlar havalandı gökyüzüne doğru... Maviye kesti kalabalıklar...

“Mart'ın sonu bahar” sloganlarıyla miting alanına geldiler. Engelli sivil toplum örgütleri yöneticileri konuşmalar yaptı önce. Sonra kürsüye TSD Başkanı Şükrü Boyraz çıktı. Boyraz: “ İçimizden birisi olan Turan Hançerli'ye destek vermek için buluştuk. Avcılar engelsiz bir kent olacak. Onun için buradayız. Neden Turan Hançerli? 13 yıldır TSD Genel Başkan Yardımcılığı yapmanın yanı sıra, bir çok derneğin hangi hukuksal sorunu varsa işini gücünü bıraktı, kendi cebinden para harcayarak bu derneklerin davalarıyla uğraştı ve birçoğunu kazandı. Şimdi de Avcılar'ı Türkiye'ye örnek bir kent yapacak” dedi.

Konuşmasını bitirdikten sonra, kürsüye alkışlar ve sloganlar eşliğinde CHP Avcılar Belediye Başkan Adayı Turan Hançerli çıktı. Hançerli, Türkiye'nin dört bir yanından gelen engelli yurttaşlara teşekkür ederek şöyle dedi. “ Vefa İstanbul'da bir semt değilmiş. Engelli kardeşlerim bunu gösterdiniz. Bu ülkeye örnek olsun. 25 yıldır engelli hakları için el ele, omuz omuza mücadele ettik. Dertlerimizi, sıkıntılarımızı aşmaya çalıştık. Bazen iki adım ileri attık, bazen üç adım geri gittik. Ama her biriniz yılmadınız, yıkılmadınız, yılmadık, mücadeleye devam ediyoruz. Bu gün Avcılar'ın mutluluğu, huzuru, güven dolu bir kent olması için çıktığımız yolda bizimle birliktesiniz. Sizlerin huzurunda Avcılarlılara söz veriyorum. 435 bin Avcılar halkına ayrımcılık yapmadan, eşit bir biçimde hizmet edeceğime söz veriyorum.”

Hançerli, kürsüde konuştukça içim açıldı. Biraz da duygulandım mı ne? Belki de TSD'ye geldiğim ilk günden beri beklediğim hep böyle bir andı... Ben artık engelli ailelerinin, engelli çocuklarını nasıl terk ettiklerini, nasıl onlardan utandıklarını, nasıl saklayacak yer aradıklarını anlatmak istemiyordum. Elimizin, gözümüzün, ayağımızın olmaması, kulağımızın duymaması bizleri “engelli” yapmıyordu.

Nasıl da özlemiştim baharı... Derin bir iç çektim. Bahar rüzgarı, leylak kokusu mu getiriyordu, yoksa bana öyle mi geliyordu? Güneş ışınlarıyla yıkanan meydanın çevresindeki geniş caddelerde tüm arabalar, düğün varmış gibi korna çalıyordu. Özgür rüzgarlar esiyordu yüreğimde...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
osman ABALI 2019-03-18 14:07:02

SÜPER BİR ŞEKİLDE DEĞİNMİŞİNİZ HER ŞEYİ ANLATMIŞINIZ KISACA ELİNİZE SAĞLIK..