banner29

Geçen gün albümlere bakarken Terezin Kampı'ndaki fotoğraflarımıza gözüm ilişti. İçim cızz ediverdi birdenbire... Naziler 1941-1945 yılları arasında Çek Cumhuriyeti'nde toplama kampları oluşturmuşlar. Onlardan biri de Terezin Kampı. Bu kampta Yahudileri ya gaz odalarında zehirleyerek ya da fırınlarda yakarak vahşice katletmişler.

Tur şirketleri sizi kampın önüne kadar götürüyor. Yemyeşil ağaçlar ve güllerle bezenmiş bakımlı bir mezarlığın ortasındaki yoldan ilerliyorsunuz. Bir yanınız ormanlık... Öte yanınız mezarlık... Kırmızı güllere başını yaslamış gibi duran yüzlerce gömüt... İçinizde bir sessizlik... bir hüzün...

O an insanların sırf Yahudi oldukları için öldürülmeleri yüreğinizi burkuyor...

Sonra yavaş yavaş kamptan içeri giriyorsunuz. Hasta ve yaşlılar ile “sağlıklı” olanların doktorlarca tespit edildiği hapishane gibi çevresi kalın duvarlarla çevrili bir avlu...

Avluyu çevreleyen kalın duvarlı, demir parmaklıklı, penceresiz, hücre gibi odalar...

Odalarda tahta ranzalar... Upuzun masalar... Ufacık lavobalar... Leş gibi küçücük tuvaletler...

Hatta tuvalet olmayan ahır gibi mekanlar... Son derece insanlık dışı koşullar...

Musluklarından zehirli gaz verilen dezenfeksiyon odaları...

Suçlu bulunanların idam edilmeye götürüldükleri “ölüm yolu”...

Işıksız, yılan gibi kıvrımlı, kuyu gibi derin, daracık bir tünel...

Yolun sonunda ışığı görünce sevinemiyorsunuz bile. Çünkü tünel çıkışında bir darağacıyla karşı karşıya geliyorsunuz. O an nefesiniz kesiliyor, düşüp bayılacak gibi oluyorsunuz.

Kan... gözyaşı... gaddarlık... zulüm ve bunlara sağır bir dünya...

İşte tüm bunları görüp milyonlarca Yahudi'nin hunharca öldürüldüğünü düşündüğünüzde kanınız donuyor, yüreğiniz parçalanıyor...

Kuşkusuz, Hitler'in milyonlarca Yahudi'yi katletmesi “dinsel/etnik gerekçelere” dayanıyor!

Her türlü kimlik anlayışı insanı insana düşman ediyor. Bilindiği gibi Nazi Soykırımı'nın amacı, “ari ırk” yaratmaktı. Bu inanç yüzünden o kamplarda milyonlarca Yahudi yanında çingene, engelli ve eşcinsel olanlar da katledildi.

Hitler'in Yahudilere yaptıklarını tüm dünya biliyor. Ya engellilerin katledilmesini kaç kişi biliyor?

İnsanlığa çok büyük zararlar veren, ardında kan ve gözyaşı bırakan biri hasta ruhlu değil de nedir? Sırf “ari ırk” yaratmak amacıyla insanı bedensel bütünlüğe indirgeyen, sonra da bilimi insanları yok etmek için kullanan ister Hitler, isterse başkası olsun VİCDANI yoktur.

Diktatörlerin stratejisi ortak bir hasım yaratarak düşmanlığı beslemek! Sevgi o ekilen nefret ortamında yeşeremez.

Ne tuhaf değil mi? İnsan, tüm cinayetleri yine insan adına işliyor. Her türlü vahşiliği “din, milliyet, ahlak, özgürlük” adına yapıyor.

Vay be! Ne soyluluk! Tamam da, hasta ruhlu birinin ardına bunca insan nasıl takılıyor?

Çünkü sürü psikolojisi ve çoğunluğun baskısı her türlü vahşiliği ve cinayeti görünmez kılıyor. Hele bir de arkanıza devletin gücünü almışsanız...

Hitler ve benzerleri yıkıcılıklarını çoğunluktan alıyorlar. Ne yazık ki, kitleler böyle dönemlerde acımasızlığa ve zulme destek veriyorlar...

Vay hallerine! İnsani değerleri bir kenara itip yaratılan ortak düşmana karşı diş bileyenlere! Diktatörleri alkışlayanlara!

Ne yazık ki, sonraki dönemlerde de “beyaz insan”, ötekileştirilen kümelerin katledilmesine yeterli tepkiyi vermiyor. Çünkü toplumlarda onlarla ilgili çeşitli ekonomik ve kültürel önyargılar mevcut. Zaten öjenizm de homojen bir ırk oluşturma çabalarının dışavurumu değil miydi?

Her türlü ırkçı kuram, o kuramları üretip uygulayanlardan çıkarken, bu egemenlerin işine geliyor. Ne dersiniz insan Nazi Soykırımı'ndan ders çıkardı mı? Bence yeterince ders almamış gözüküyor.

İşte bu yüzden soykırım yapılan yerleri gezip görmeli, toplama kamplarını ziyaret etmeli, insan, tarihiyle yüzleşmeli...

Bilincimizi sanatla, felsefeyle, estetikle, bilimle yoğurmalı... Ancak o zaman insanlığa katkı sunabilir, farklılıkları içimize sindirebiliriz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.