banner29

E-İmza İle E-Devlete Giriş İmkanı

Elektronik imzanızla e-devlet uygulamanıza girebileceğinizi biliyor musunuz? E-imza ile E-devlete nasıl gireceğinizi hemen öğrenin.

E-İmza İle E-Devlete Giriş İmkanı

Elektronik imzanızla e-devlet uygulamanıza girebileceğinizi biliyor musunuz? E-imza ile E-devlete nasıl gireceğinizi hemen öğrenin.

24 Aralık 2021 Cuma 16:45
1176 Okunma
E-İmza İle E-Devlete Giriş İmkanı

Dijital Türkiye olarak da adlandırılan e-Devlet hizmeti, devlet hizmetlerini elektronik ortama taşıyan bir sistem olmaktadır. E-devlet ile devlet hizmetleri göz önünde bulundurularak elektronik ortamda güven ve hız içinde vatandaşa güvenilir ve doğru bilgi ulaştırma amacı içeren web tabanlı sistem olmaktadır. E-Devlet, kamu kurum ve kuruluşlarının nitelikli bilgi ve nitelikli hizmetleri bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak vatandaşına ve kamu yönetiminin diğer paydaşlarına sunması şeklide de açıklanmaktadır. Sistemin kuruluş tarihi 2006 yılı olmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi sistemin sahibi olmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojisi ile kamudaki şeffaflık, yönetimin denetimi ve hesap verirliğinin artması amaçlanmaktadır. E-Devlet uygulamaları sayesinde daha etkin ve saydam bir yönetim biçimi oluşması beklenmektedir. E-Devlete giriş yapmak isteyen vatandaşlar internet sitesine T.C. kimlik numarası ve oluşturdukları parola ile giriş yapmaktadır. E-Devlete E-İmza ile giriş yapmakta mümkün olmaktadır. E-Devlet giriş sayfası açıldıktan sonra e-imza seçeneği seçilmesi gerekmektedir. E-Devlet kapısı e-imza uygulamasının bu işlemler için bilgisayarda yüklü olması gerekmektedir.  Uygulamanın açılması ardından e-devlet üzerinden elektronik imzayla giriş ekranlarına kullanılacak elektronik imzalarla eşleşmekte olan kimlik numaraları yazılır. Daha sonra işlem kodu ilgili alana yazılarak kart tipi seçilmektedir. Ardından giriş yapılacak sertifika seçilir, pin girilir ve imzalama işlemi böylece tamamlanmış olarak tarayıcı giriş ekranını hemen açmaktadır.

E-Devlet Kapısı

E-Devlet kapısı yani e-Devlet’in vatandaşların sunduğu uygulamalarının birçok faydası bulunmaktadır. E-Devlet sistemi kamu hizmetlerinin biçimini değiştirmektedir. Aynı zamanda yönetim anlayışında dönüşüme yol açtığı da söylenebilmektedir. E-Devlet verimlilik artışı sağlayarak etkili, etkin, hızlı bir hizmet sunumu sağlamaktadır.  Ayrıca kamu hizmetlerine tek bir noktadan ve güvenilir şekilde erişim imkanı sunulmaktadır. E-Devlet sadece vatandaşlarına değil aynı zamanda işletmelere ve kamu kurumlarına da hizmet sunmaktadır.

E-Devlet Şifresi Alma

E-Devlet şifresi ilk defa alınacak ise bir PTT şubesine gidilmesi gerekmektedir. PTT şubesinde ilgili kişiye kimlik kartı verilerek şifre oluşturma süreci sağlanmaktadır. Alınan şifre e-devlet giriş şifresi için kullanılmaktadır. E-Devlet sayfasına girildikten sonra ilgili kısma T.C. kimlik numarası yazılmakta ve şifre kısmına alınan şifre yazılmaktadır. Böylece giriş sağlanır ve dilenirse şifre değiştirilebilmektedir.

E-İmza Nasıl Alınır

Elektronik imza hem şahıslar hem de kurumlar tarafından ıslak imza yerine kullanılan ve kullanıcısının kimliğini içerin bir uygulamadır. Elektronik imza kullanıcısına birçok fayda sağlamaktadır. Hizmet sunucuya başvurularak ve ödeme işlemi yapılarak e-imza sahibi olunmaktadır. E-İmza kullanıcısı olmak isteyen kişiler, E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra buradan da başvuru yapabilmektedir. Başvurusu tamamlanan kişi ya da kurumlara kargo yolu ile e-imzaları ulaştırılmaktadır. Ulaştırma süresi en fazla bir hafta olmaktadır. Elektronik imzaların kullanım süreleri sınırlı olup 1 ve 3 sene arasında değişiklik de göstermektedir. Hizmet sağlayıcı tarafından süresi bitmek üzere olan kullanıcı e-posta yolu ile bilgilendirilerek yeni bir e-imza başvurusu yapması sağlanmaktadır. Yeni başvuru yapmak isteyen kullanıcı, başvuru formunun doldurarak ve yenileme ücretini ödeyerek yeni e-imzasını istemektedir. Kullandığı e-imza süresi dolmadan yeni bir e-imzayı kullanmaya başlayamamaktadır.

E-Devlet Giriş

E-Devlet uygulaması vatandaşların birçok işini kolayca halletmesini sağladığı için sıklıkla ziyaret edilen bir uygulama, bir internet sitesi olmaktadır. Askerlik durum bilgisi, sağlık raporu görüntüleme, sigorta bilgileri izleme, sicil kaydı ve adres kaydı sorgulama gibi daha birçok alanda vatandaşa bilgi sağlamaktadır. Kurumlarda sıra beklemeden, vakit kaybetmeden birçok bilgiye e-Devlet sistemi ile kolayca, güvenilir ve hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün olmaktadır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.