banner29

E-İmza Oluşturma Araçları Detaylı Rehber

Elektronik imza oluşturma araçları, E-imza nasıl oluşturulur, neler gereklidir, hepsi ve çok daha fazlası haberimizde.

E-İmza Oluşturma Araçları Detaylı Rehber

Elektronik imza oluşturma araçları, E-imza nasıl oluşturulur, neler gereklidir, hepsi ve çok daha fazlası haberimizde.

02 Ocak 2022 Pazar 16:17
926 Okunma
E-İmza Oluşturma Araçları Detaylı Rehber

E-İmza oluşturma araçları kapsamında mevcut kullanılacak imzayı oluşturabilme adına yeterli seviyede donanım veya yazılım gereklidir. 5070 Sayılı Kanun gereğince güvenli E-imza oluşturmak için imza oluşturma şartlarına yönelik belirli kriterlerin bulunma zorunluluğu vardır. Konuyla ilgili belirtilen bazı durumlar ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Üretilen E-imza ile ilgili verilerde ve kendi aralarında bir benzerinin daha bulunmaması
 • Elektronik imza oluşturma verileri ile ilgili mevcut araç dâhilindeki dışına hiçbir şekilde çıkarılmaması ve gizliliğinin korunması
 • İçinde kayıtlı olan elektronik imzanın üçüncü kişiler tarafından temin edilmemesi, sahtecilik konularında kullanılmaması ve tam güvenliği sağlaması
 • İmzalanacak tüm veriler için sadece E-imza sahibinin yetkisi dâhilinde değiştirilebilmesi (Sahibi olmayan kişilerin hiçbir şekilde böyle bir durumdan faydalanamaması)

Yukarıda belirtilen maddeler E-imza oluşturma araçlarının sağladığı temel özellikler olup bu kuralların her elektronik imza için geçerli olduğu bilinmektedir.

Elektronik İmzanın Özellikleri

Elektronik imzanın özellikleri bakımından yetkililerce uyarlanmış belli kurallar vardır. Bu kurallar E-imza kapsamında kullanılan bütünlüğünü en doğru şekilde uyarlayan sistemler olup güvenli kullanım şeklini de öne çıkarmaktadır. Genel olarak elektronik imza ile ilgili temel özellikler ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Verinin bütünlüğünü sağlama özelliği bulunması bu özelliği sayesinde izinsiz veya yanlışlıkla değiştirilmesini, ekleme yapılmasını, silinmesini de önlüyor olması
 • Kullanıcı kişi açısından kimliğin doğrulanıp onaylanmasını sağlıyor olması (Kullanılmaktaki mesajın iletim geçerliliğini koruması)
 • E-İmza sahibi kullanıcıların elektronik ortamda gerçekleştirmiş olduğu işlemlere dair inkâr edilememesi durumunu sağlıyor olması

Yukarıda belirtilen maddeler elektronik imza kullanımlarında her kullanıcıya dair sunulmuş özellikler olup dikkatli kullanım açısından da güvenli olduğunu yansıtan durumlardır.

Dijital İmza Oluşturma

Dijital imza oluşturma kapsamında kullanıcıların belli bir güven çerçevesi içinde elektronik ortamlarda kullanabileceği imza açısından gerekli belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. En çok ihale girişlerinde kullanıldığı bilinen bu sistem için gerekli adımlar ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • E-postanıza gelen inceleme ve imzalama bağlantısını tıklatma
 • Mailinize gelen belgedeki bilgi istemini tıklatma
 • İmza oluşturma
 • İmza seçeneğini belirlemek
 • Gelen belgenin imzalanması
 • İmzalama işlemini tamamlama ve göndermek

Yukarıda belirtilen adımların oldukça güvenli imza tekniği açısından kullanılan sıralama şeklinde öne çıktığı bilinmektedir. Kullanıcı kişinin imza oluşturma aşamasında yaptığı işlem sıralaması aynı zamanda elektronik ortamlarda daha güvenli iş yapabilmesini de sağlamaktadır.

E-imza Doğrulama

E-imza doğrulama adımlarında en güvenli sistem olarak bilinen E-devlet sistemi kullanılmaktadır. E-devlet sistemi sayesinde oluşturulan barkodlu belgelerin bu sistem içinde doğrulanması mümkün olup önerilen sistem de budur. Bu konuda doğrulamak istediğiniz belge türünü seçmeniz yeterlidir. E-imza doğrulamak için seçtiğiniz belgenin barkod numarasını girmeniz gerekir. Ardından belge üzerindeki kodu okutarak hızlı ve kolay şekilde doğrulama yapmanız mümkündür. Teknik açıdan da son derece kolay olan bu sistem yoğun şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Kurumsal E-İmza

Kurumsal E-imza 5070 sayılı kanuna göre kullanılan ve elektronik işlemlerde elle atılmış imzaların hukuksal yönde geçerliliğinin ispatı şeklinde kullanılmaktadır. İmzalanan verilerde herhangi yönden bir değişiklik yapılmasına izin verilmeyen sistem kurumsal açıdan da kullanılan yerde güvenli işlem yapabilme imkânı tanımaktadır. Birçok şirketin yetkili kişilerinin oluşturduğu elektronik imzalar sadece kullanan kişiye özgün şekilde yapılmıştır. Aynı şekilde her kişi için belirtilen durumda geçerli olan bu özellik güvenli elektronik oluşturma araçları ile yapılmaktadır. Elektronik imzayı oluştururken imza sertifikasındaki yüklü olduğu kart ve kart okuyucunun yan yana gelmesi halinde imza sahibi şifre oluşturur. Bu şekilde oluşan adım sonrası güvenli bir şekilde E-imza kullanılabilmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.