Hürriyet Yazarından engelli araç alımına kısıtlama talebi

ÖTV indirimiyle alınan engelli araçlarına ÖTV matrahına göre kısıtlama getirilmesi talebi şaşkınlık yarattı.

Hürriyet Yazarından engelli araç alımına kısıtlama talebi

ÖTV indirimiyle alınan engelli araçlarına ÖTV matrahına göre kısıtlama getirilmesi talebi şaşkınlık yarattı.

03 Ağustos 2017 Perşembe 21:55
1856 Okunma
Hürriyet Yazarından engelli araç alımına kısıtlama talebi

Türkiye’nin en köklü gazetelerinden biri olan Hürriyet gazetesi yazarı Emre Özpeynirci okuyucularından ve bir otomotiv sektörü çalışanından “engellilere tanınan ÖTV indirimli araç alımında suiistimal olduğu şikayetini aldığını belirtip ÖTV indirimli araç alımında ÖTV matrahına göre kısıtlama getirilmesi gerektiği” düşüncesinde olduğunu yazmış.

Emre Özpeynirci mealen şunu demektedir.

“Ailesinde engelli birey olan bazı Aileler bu durumu suiistimal ederek lüks otomobil almaktalar. Bu durum gerçek ihtiyaç sahibi engellileri zor durumda bırakmaktadır deyip, sözlerinin devamında bahsi geçen otomotiv sektöründe çalışan ve bu konudaki rahatsızlığını bir yazıyla Maliye Bakanlığı’na bildiren çalışanın bakanlığa gönderdiği yazının içeriğini aktarmış.”

Aktarılan şikayetin içeriğinde yine mealen şunlar söylenmekte.

“Önceden ÖTV siz engelli araç alımında motor sınırlaması yokken bu durum bir rant haline gelmiş ve lüks araçlar alınıp satılarak bu durum suiistimal edilmiş. Bunun önüne geçmek adına devlet 1.6 motor sınırlaması koymuş ancak geçtiğimiz yıl gerçekleşen ÖTV matrahına göre araç alımı konusu bu suiistimal olayını yeniden gündeme getirmiş ve şimdi son derece lüks araçlar alınıp satılarak bir anlamda devlet zarara uğratılırken öte yandan da gerçek ihtiyaç sahiplerinin bu konuda rahatsız olduğunu belirtmiş.”

ÖTV MATRAHIYLA İLGİLİ DAHA FAZLA DETAY İÇİN TIKLAYINIZ

Emre bey yazısının son bölümünde aslında ÖTV indirimli engelli araç alımın sosyal devlet olmanın bir gereği olduğunu belirterek bu yazınında son derece iyi niyetli yazılmış bir yazı olduğunu belirtmiş. Bizlerde Emre beyin bu konuda kesinlikle bir art niyet taşımadığına eminiz ancak Emre bey eksik bilgiden kaynaklı yazı yazdığını düşünüyoruz. Şöyle ki ortada bir tez varsa bu teze karşı bizlerinde anti tezi var.

TEZ: ÖTV düzenlemesinde yapılan değişiklik bu konudaki suistimalleri çoğaltmış.

ANTİ TEZ: ÖTV matrahı 40.000 TL’yi aşmayanlar için %45, – ÖTV matrahı 40.000 TL’yi aşıp, 70.000 TL’yi aşmayanlar için %50 – ÖTV matrahı 70.000 TL üzeri %60 ÖTV indirimi uygulanmakta. Bu durum eskiden olduğu gibi engelli araç alımında ÖTV oranı %45 le sınırlı kaldığında bu konuyu suiistimal edenler yine etmeyecek mi?

TEZ: Düzmece raporla ÖTV indirimli araç alınıyor.

ANTİ TEZ: Eğer düzmece raporla ÖTV indirimli araç alındığı düşünülüyorsa bunun çözümü ÖTV matrahını engelliler açısından sabitlemek mi olmalı yoksa sağlık bakanlığına bağlı hastaneler ve sağlık kurulu raporu vermeye yetkili özel hastanelerin bu konuda uyarılması ve sıkı denetime tabi tutulması mı olmalı? Kaldıki yıllardır bu işin içinde olan kişiler olarak ÖTV indirimine esas alınan raporların ne zorluklarla alındığını herkes biliyor. Yani yazıda söylendiği gibi öyle rapor almak çok kolay ve her kafasına esenin istediği zaman istediği şekilde sağlık raporu alması söz konusu bile değil.

Sonuç olarak şunu söylemek gerekir. Evet bu konuda hiç mi suiistimal yok? Elbetteki her konuda olduğu gibi bu konuda da bazı suiistimaller olabilir. Ancak bu suistimalleri önlemenin yöntemi mevcut engelli haklarının tırpanlanması değil daha etkin denetimle suiistimallerin önüne geçilmesidir. Ve ek olarak muhtemelen Emre bey bilmiyordur ancak ÖTV indirimiyle alınan engelli araçları 5 yıl boyunca satılamıyor. Başka bir deyişle engelli araçları sürekli al sat yapılarak bir rant oluşturacak durumda da değil.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Engelli babası 2017-08-04 00:37:46

Ergene hanım boşamak kolay işte. Nereden bilecekler ki içinde olmadan.