banner29

Tansiyon Nedir, Doğru Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Doğru tansiyon nasıl ölçülür, tansiyon nedir, hangi koldan ölçüm yapılmalı hepsi ve çok daha fazlası tansiyon haberi rehberimizde.

Tansiyon Nedir, Doğru Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Doğru tansiyon nasıl ölçülür, tansiyon nedir, hangi koldan ölçüm yapılmalı hepsi ve çok daha fazlası tansiyon haberi rehberimizde.

07 Şubat 2022 Pazartesi 14:52
1940 Okunma
Tansiyon Nedir, Doğru Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyon hastalığı toplumda en sık karşılaşılan hastalıkların başında gelmektedir. Öyle ki Türkiye’de her 3 yetişkinden biri yüksek tansiyon hastasıdır. İşin daha da ilginci birçok kişi tansiyon hastası olduğunu bilmeden yaşamını devam ettirmektedir. Peki tam olarak tansiyon nedir, nasıl doğru ölçüm yapılır? Detaylar haberimizde.

Tansiyon nedir?

tansiyon nedir

Kan basıncı, kanın kan damarlarının duvarlarına uyguladığı basınçtır. Basıncın yüksekliği, kalbin pompaladığı kan miktarı ve atardamarların direnci ile belirlenir.

Tansiyon ölçümü sırasında ne ölçülür?

  • Sistol (SYS): Bu aynı zamanda üst tansiyon olarak da bilinir. Kanın kan damarlarına uyguladığı maksimum basınçtır.
  • Diyastol (DIA): Bu aynı zamanda tansiyon altı olarak da bilinir. Kanın kan damarlarına yaptığı minimum basınçtır.
  • Nabız hızı (PUL): Bu, dakikadaki kalp atışlarının sayısıdır.

Hangi tansiyon değeri yüksek olarak kabul edilir?

Klinik ortamda tansiyon ölçümü sırasında doktor veya hemşirenin bulunması nedeniyle çoğu kişinin tansiyonu evde olduğundan daha yüksektir. Buna “beyaz önlük etkisi” denir. Bu nedenle muayenehanedeki tansiyon için evde olduğundan farklı tansiyon değerleri vardır.

Yüksek tansiyon eşik değerleri şu şekildedir:

hangi tansiyon yüksektir

Yüksek tansiyonun sonuçları nelerdir?

Aşırı yükselen arteriyel kan basıncı, başlangıçta kan damarlarını daha sert ve daha kalın hale getirerek kan damarlarına etki eder. Uzun vadede kalp, beyin veya böbrekler gibi organlar için ciddi sonuçlar doğurabilir. Kardiyovasküler hastalıklarda önemli bir risk faktörü olmaya devam etmektedir. İnme ve kalp krizi, tedavi edilmemiş yüksek tansiyonu olan kişilerde en sık görülen sonuçlardır.

Otomatik tansiyon monitörleri ile tansiyon nasıl ölçülür?

Microlife tansiyon monitörleri, “osilometrik yöntem” denen yöntemi uygulayarak ölçümler gerçekleştirir. Bu yöntem dünya çapında 30 yılı aşkın bir süredir kabul görmekte ve aynı zamanda hastanelerde, hastaların kan basıncı ölçümlerinin yoğun olarak kontrol edildiği ve yüksek doğrulukta olması gereken durumlarda kullanılmaktadır. Böylece kaf basıncının sönme süresi boyunca ölçülebilen basınç salınımları analiz edilerek kan basıncı belirlenir.

tansiyon hangi koldan ölçülür

Bireysel kan basıncı nedir?

Uluslararası hipertansiyon dernekleri, karşılaştırılabilir koşullar altında ve günün aynı saatinde (sabah ve akşam) birkaç günde birkaç kan basıncı ölçümünün yapılmasını önerir ve ardından bu ölçümlerin ortalama değerini oluşturur. Bu ortalama değer, bireysel kan basıncını temsil eder.

Neden birden fazla tansiyon ölçümü yapılmalıdır?

Dinlenme durumunda bile kan basıncı sürekli dalgalanır. Bu nedenle, doktorlar ve hipertansiyon dernekleri, her seferinde en az iki okuma yapılmasını ve sonuçların ortalamasını almanızı önerir. Birkaç ölçüm, kan basıncı hakkında tek bir ölçümden çok daha güvenilir bilgi sağlar.

Microlife, otomatik olarak üç ölçüm alan ve ardından ortalamanın görüntülendiği MAM teknolojisi uygulanmış kan basıncı monitörlerinin kullanılmasını önerir.

Sürekli yüksek veya düşük tansiyon değerleri alınırsa ne yapılabilir?

  • Doktorunuza danışın
  • Genel yaşam tarzı önlemleri kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir

Tansiyon Hangi Koldan Ölçülür?

Gelecekte hangi kolun ölçüleceğini belirlemek için doktorların hastanın ilk ziyaretinde çift kol ölçümü yapması önerilir. Tansiyonu yüksek olan kol ölçülmelidir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.