banner29

Tekerlekli Sandalye Modelleri

Ev tipi, katlanabilir, baş boyun destekli, aktif tekerlekli sandalyeler. Tüm manuel tekerlekli sandalye modelleri ve kullanım alanları bu içerikte.

Tekerlekli Sandalye Modelleri

Ev tipi, katlanabilir, baş boyun destekli, aktif tekerlekli sandalyeler. Tüm manuel tekerlekli sandalye modelleri ve kullanım alanları bu içerikte.

29 Kasım 2019 Cuma 21:26
2669 Okunma
Tekerlekli Sandalye Modelleri

Engellilerin yaşam standartlarını yükselten tekerlekli sandalyelerin farklı modelleri bulunmaktadır. İnsanların bu alandaki ihtiyaçlarının giderilmesi için uzun zamandır farklı çalışmalar yapılmakta ve bu çalışmalar sonucunda birbirinden farklı modeller geliştirilmektedir. Tekerlekli sandalye modelleri sayısı her geçen gün biraz daha artarken buradaki temel hedefin insanların daha rahat etmesi ve konforlu olan sandalyeleri kullanmasıdır.

Tekerlekli sandalye modelleri incelendiğinde bunların farklı özelliklere sahip olduğu görülecektir. Bundan dolayı insanların seçim yaparken kullanım alanını ve beklentilerini dikkate alması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra yapılacak olan seçim çok daha kolay olacaktır. Başlıca tekerlekli sandalye modellerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Ev Tipi Tekerlekli Sandalyeler
  • Katlanabilir Tekerlekli Sandalyeler
  • Aktif Tekerlekli Sandalyeler
  • Baş Boyun Destekli Tekerlekli Sandalyeler

Ev Tipi Tekerlekli Sandalyeler

Ev tipi tekerlekli sandalyeler, adından da anlaşılacağı gibi evlerin içinde kullanılmak üzere geliştirilen sandalyelerdir. Bu sandalyelerin akülü olan seçenekleri bulunduğu gibi aküsüz yani standart olanları da vardır. İnsanlar kendi ihtiyaçlarına bağlı olarak bu iki seçenekten birisini tercih edebilir.

Evlerde kullanılacak olan tekerlekli sandalyelerin seçiminin doğru yapılması gerekiyor. Dışarıda kullanılacak olan sandalyelerde alan kısıtlaması olmamasına karşın, ev tipi ürünlerde kullanıcıların mutlaka kapı genişliklerine, balkon ve mutfak gibi alanların ölçülerine dikkat etmesi gerekir. Mümkün olduğu kadar küçük ölçülerin tercih edilmesi, insanların evlerin içerisinde bu ürünleri daha rahat bir şekilde kullanmasına neden olacaktır.

Tekerlekli sandalyelerin tekerlek boyutları, ev içindeki hareketleri direkt olarak etkilemektedir. Küçük tekerleklerin yerde bulunan halı ve benzer örtülere dolanma riski bulunduğundan tekerlerin aşırı küçük ve büyük olmaması, ideal boyutlarda olması gerekir.

Katlanabilir Tekerlekli Sandalyeler

Tekerlekli sandalye modelleri arasında bulunan katlanabilir sandalyeler, günlük yaşamda son derece kullanışlıdır. Bu sandalyelerin en önemli özelliği katlanabilir olmasıdır. Bu sayede çok fazla yer kaplamayan tekerlekli sandalyelerin taşınması son derece kolay olmaktadır.

Evlerde kullanıldığında istenildiği zaman katlanarak uygun bir yere kaldırılabilen bu sandalyelerin dışarıda kullanımı da mümkündür. Özellikle ev haricinde farklı bir noktaya özel araç ya da toplu taşıma aracı ile gidildiğinde klasik olan tekerlekli sandalyelerin söz konusu araçlara sığması mümkün değildir. Fakat katlanabilir tekerlekli sandalyeler, böyle bir sorun yaşamazlar ve insanların bu yöndeki ihtiyaçlarına etkin bir şekilde cevap verirler.

Aktif Tekerlekli Sandalyeler

Aktif tekerlekli sandalyeler, titanyum ve karbon gibi güçlü maddelerden imal edilmektedir. Bu sandalyelerin en önemli özelliği sökülebilir ve katlanabilir olmasıdır. Ayrıca bu modellerin son derece hafif olduğu da bilinmektedir. Bazı modelleri sökülebilir bazı modelleri katlanabilir bazı modelleri ise hem sökülebilir hem de katlanabilir özelliğe sahip olan aktif tekerlekli sandalyeler, kollarını aktif olarak kullanabilen kişiler için uygundur.

Bu sandalyelerin söküldüğünde ya da katlandığında çok fazla yer kaplamaması, günlük yaşamda aktif olarak yer alan insanlara büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Öyle ki, insanlar bu sandalyeden sonra direkt olarak araçlarına geçebilmekte ve daha sonra da sandalyeleri katlayarak araçlarına almaktadır.

Baş Boyun Destekli Tekerlekli Sandalyeler

Farklı nedenlerden dolayı başlarını tam olarak kontrol edemeyen ve desteksiz oturamayan kişiler için geliştirilen baş boyun destekli tekerlekli sandalyeler, insanların nispeten daha rahat etmesi için geliştirilmiştir. İnsanların sorunsuz bir şekilde oturmasına imkan veren bu sandalyelerin en önemli özelliği ayarlanabilir olmasıdır. Böylece kişilerin durumuna göre farklı ayarlamalar yapılır ve insanlar evde ya da dışarıda çok daha rahat bir şekilde dolaşabilir. Bu sandalyelerde insanların kaymaması için de ekstra önlemler bulunmaktadır. Bacak arasına gelen aparat bunlardan birisidir.

Kaynak: https://goldmedikal.com/tekerlekli-sandalye

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.