banner29

E-İmza İçin Hangi Belgelere İhtiyaç Var?

Elektronik imza almak için hangi belgeler gerekli, e-imza çıkarırken hangi şartlar istenir? Hepsi özel haberimizde.

E-İmza İçin Hangi Belgelere İhtiyaç Var?

Elektronik imza almak için hangi belgeler gerekli, e-imza çıkarırken hangi şartlar istenir? Hepsi özel haberimizde.

24 Aralık 2021 Cuma 16:39
782 Okunma
E-İmza İçin Hangi Belgelere İhtiyaç Var?

E-imza için hangi belgelere ihtiyaç var konusu sanal ortamda kimlik doğrulama amaçlı kullanılan bir uygulama olduğu için merak edilir. E-imza kullanımının koşulları ve nasıl olduğu 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile belirlenmiştir. E-imzanızı farklı bir elektronik veriye ekleyebilirsiniz ve farklı bir elektronik veriyle mantıksal bağ oluşturabilirsiniz.

E-imza almak için iki türlü başvuru yapabilirsiniz. Bunlardan biri bireysel kullanım için e-imza, diğeri de kurumsal e-imza’dır. Bireysel e-imza başvurusu için gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Başvuracak olan kişinin nüfus cüzdanı
  • Başvuru formu
  • Nitelikli Elektronik Sertifika taahhütnamesi

Kurumsal e-imza başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Faaliyet belgesi
  • Başvuru yapacak kişinin nüfus cüzdanı
  • İmza sirküleri
  • Başvuru formu
  • Nitelikli Elektronik sertifika taahhütnamesi

E-imza Nasıl Alınır

Bireysel ya da kurumsal e-imza almak istediğinizde e-sertifika hizmet sağlayıcıdan almanız gerekir. E-imza başvuru için öncelikle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı olan e-sertifika hizmet sağlayıcılarının listesinden seçim yapmalısınız.

Bu liste kurumun kendi web sitesinde yayınlanır. Hizmet sağlayıcı tarafından oluşturulmuş başvuru formunu doğru bilgiler ile doldurduktan sonra başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. E-imza sahibi olduğunuzda bir yere dijital belge gönderdiğinizde attığınız imzanın size ait olduğu kanıtlanmış olur.

Verilerinizi sizden başka kimse izinsiz değiştiremez. Verileriniz silinemez ya da sizin bilginiz ve izniniz olmadan veri eklemesi yapılamaz. Sanal alanda güvenliğiniz sağlanır.

E-imza Kurulum

E-imzanızı başvuru yapıp satın aldığınızda öncelikle bilgisayarınıza aldığınız yazılımın kurulması gerekir. E-imza nedir konusu bu sebeple biraz bilgisayarla ilgili teknik bilgiye sahip olmanızı gerektirir.

Yazılım size ya e-imzanız ile birlikte CD içerisinde gönderilir ya da farklı medya araçlarını da kullanabilirsiniz. Programı kurduktan sonra sertifikanız ile giriş yaparsınız. Giriş yaptıktan sonra e-imzanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Günümüzde kişiler ve şirketler arası anlaşmalar internet üzerinden de gerçekleştirildiği için e-imza sayesinde ıslak imza kadar güvenlik sağlanmış olur. Islak imzadan farklı olarak elektronik imzada karakter, harf ve semboller vardır. Bu sayısal veri sayesinde taraflar arasında kimlik doğrulaması yapılmış olur. Metinlere göre imza farklılık gösterir.

E-imza Fiyatları 2022

E-imza satın almak istediğinizde çalıştığınız sağlayıcıya göre fiyatlar değişiklik gösterebilir. E-imzanızı ne kadar süre kullanmak istediğinizde bağlı olarak da fiyatlar değişir. E-imza uygulaması 1 yıl, 2 yıl ya da 3 yıl kullanılabilir.

Hangi sürede kullanmak istediğinize göre farklı fiyat seçenekleriniz olur. Elektronik imza kullandığınızda ıslak imza kullanmış gibi hukuken geçerli olan bir işlem yapmış olursunuz. İmza atıldığı zaman senet sayılır ve aksi ispat edilmezse delil sayılmaya devam eder.

Elektronik imza kullandığınızda verilerinizi koruma altına almış olursunuz. Veriler izinsiz değiştirilemez, silinemez ya da ekleme yapılamaz. Bu şekilde verilerin bütünlüğü sağlanmış olur. Kimlik doğrulama sayesinde kişiler arası garanti oluşur.

E-imza Aktivasyon

E-imzanızla birlikte gelen yazılımı bilgisayarınıza yükleyip giriş yaptıktan sonra imzanızı kullanmaya başlayabilirsiniz. E-imza al konusunda iletişim kurumu tarafından onaylanmış sağlayıcılarla çalışmanız gerekir.

Elektronik imza ile bir sözleşme yaptığınızda karşınızdaki taraf hiçbir şekilde sözleşmeyi inkar edemez. E-imzanın birçok farklı kullanım alanı mevcuttur. Sigorta işlemleri, kağıt kullanılmayan ofislerde elektronik imza ile işlemler gerçekleştirilir.

İnternet bankacılığında işlem yaparken elektronik imzanızı kullanabilirsiniz. Oy verme işlemleri elektronik yapılıyorsa e-imzanızla oy kullanabilirsiniz. Vergi ödemelerinizi vergi dairesine gitmeye gerek kalmadan e-imzanızla gerçekleştirebilirsiniz.

Kurumsal e-imza ile başka bir kurumla iletişime geçeceğiniz zaten kimlik doğrulaması amacıyla e-imzanızı kullanırsınız. E-sözleşme yapılacağı zaman taraflar e-imzaları ile sözleşmeyi imzalarlar.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.