banner29

Altcoin Yatırım Tavsiyeleri 2022

Uzmanların gözünden 2022 altcoin yatırım tavsiyelerini sizler için derledik. İşte 2022 yılına damgasını vuracak kripto para ve altcoinler.

Altcoin Yatırım Tavsiyeleri 2022

Uzmanların gözünden 2022 altcoin yatırım tavsiyelerini sizler için derledik. İşte 2022 yılına damgasını vuracak kripto para ve altcoinler.

22 Şubat 2022 Salı 16:48
8584 Okunma
Altcoin Yatırım Tavsiyeleri 2022

Altcoin Yatırım Tavsiyeleri 2022 içeriğimizde 2022 yılı itibariyle hangi coin alınmalı ve gelecek vadeden altcoinler hangileridir, gibi sorulara yanıt vereceğiz. Popüler kripto para analistlerine göre bu yıl başta metaverse coinleri olmak üzere projesi sağlam altcoinlerin sezona damga vuracağı öngörülüyor. 2021 yılında yaşanan boğa piyasasında projesi sağlam altcoinler öne çıkarken (Solana, Polkadot ve MATIC gibi) bu yıl da bu tarz projelerin yatırımcılarına ciddi oranda kazanç sağlayacağı aşikâr.

2022 Yılına Damga Vuracak Coinler

Kripto para analistlerine göre, eski ve sağlam projesi olan altcoinlere nazaran (Litecoin, XRP ve Cardano gibi) bu yıl metaverse coinleri olan (MANA, SAND, AXS ve Starl gibi) coinlerin 2022 yılına damga vurması beklenmektedir. Diğer yandan, uzun vadeli kripto para yatırımcılarının bu yılda güvenli liman olan Ethereum, BNB, Cardano ve SOL gibi varlıklara yönelmesi tavsiye edilmektedir.

2022 Yılına Damga Vuracak Coinler

2022 Altcoin Yatırım Tavsiyeleri

Analistlerin bu yıl en çok değer kazanacağını öngördüğü coinleri sebepleriyle birlikte sizler için inceleyeceğiz. Altcoin Yatırım Tavsiyeleri 2022 içeriğimizde inceleyeceğimiz ilk coin yıllık periyotta yatırımcılarına %916 oranında kazandırmayı başarmış Polygon (MATIC). MATIC’in yanı sıra bu yıl en çok ilgi gören LUNA, ENJ ve Filecoin gibi kendini kanıtlamış coinlere içeriğimizde yer vermeye çalıştık.

 1. Polygon (MATIC)

Coingecko verilerine göre en değerli ilk 16 kripto para arasında yer alan MATIC bu yılki boğa piyasasında adından en çok söz ettiren coinlerin başında geliyor. Gelecek vadeden coinlerin başında gelen MATIC, yazının yayınlandığı an itibariyle 1,48 dolardan işlem görmektedir.

Mayıs 2021 tarihinde 2,45 dolardan işlem görerek birçok yatırımcının ilgisini çeken MATIC devam eden süreçte birkaç değer kaybı dışında hep kazandırmaya devam etti. 27 Aralık 2021 tarihinde ise 2,92 dolardan işlem görerek ATH yapmayı başaran MATIC sahip olduğu 10,230 milyar dolarlık toplam piyasa hacmiyle kendisinden beklenen performansın çok üzerinde bir işlem yapmayı başardı.

 • Toplam arz miktarı 10 milyar adet olan MATIC'in dolaşımdaki arz miktarı 6,8 milyar adet. Arz miktarı yüksek olduğu için birim fiyatı az olan MATIC günlük alt sat yapan yatırımcıların sevdiği varlıklar arasında yer alıyor.
 • MATIC bugün itibariyle Binance, Gate, Digifinex ve diğer birçok popüler kripto para borsasında listeleniyor. Bu borsalarda işlem görmesi de MATIC'i kolay erişebilir yapıyor.
 • Ethereum blok zincirinde işlem gören MATIC, ERC-20 tabanlı bir dijital varlık olmakla birlikte Polygon ödeme hizmetlerinde kullanıldığı içinde ciddi potansiyele sahip.
 • Analistlere göre MATIC'in 2022 yılı içerisinde fiyatını 3 doların üzerine taşıması bekleniyor.

 1. Cosmos (ATOM)

ATOM, 43,84 dolardan işlem görerek yatırımcılarını en çok sevindiren altcoinler arasındaydı. 2022 yılının ilk çeyreğinde geçtiğimiz yılki performansının üzerine koyarak yoluna devam eden ATOM Coin 17 Ocak 2022 tarihinde 44,45 dolardan işlem görerek mevcut ATH rekorunu yeniledi.

Wallet Investor analistlerine göre ATOM'un 2022 yılı içerisinde 60 dolardan daha yüksek bir değere ulaşacağı ön görülmekte. Sahip olduğu 7,2 milyar dolarlık piyasa değeri ile en değerli ilk 20 kripto para arasında yer alan ATOM'un toplam arz miktarında herhangi bir sınırlama yok.

 • Cosmos (ATOM) projesi sağlam dijital varlıklar arasında olmakla birlikte Blockchain 3.0 olarak da tanımlanan bir proje. Akıllı sözleşmelerin yanı sıra sahip olduğu teknoloji ile de birçok dijital varlıktan ayrılmaktadır.
 • ATOM'un en önemli dezavantajı arz miktarının sınırsız olmasıdır. Buna rağmen birim fiyatı da birçok dijital varlığa oranla yüksektir. Geçtiğimiz 2 yıllık süreçte değerini en çok arttıran dijital varlıklar arasındadır.
 • ATOM'u tavsiye listesine eklememizdeki en önemli sebeplerin başında ise 2022 yılına en iyi giriş yapan varlıklar arasında olmasıdır.

 1. Terra (LUNA)

Altcoin Yatırım Tavsiyeleri 2022 içeriğimizi oluştururken faydalandığımız analistlerin en çok üzerinde durduğu coinlerin başında LUNA gelmektedir. Gelecek vadeden coinler listesinde de yer alan LUNA, Kore merkezli bir coin olmakla birlikte Binance, Huobi ve OKEx gibi kripto para borsalarında aktif olarak işlem görmektedir.

LUNA sahip olduğu 19,6 milyar dolarlık piyasa değeri ile en değerli ilk 9 kripto para arasında yer almakla birlikte 51,33 dolardan işlem görmektedir. 27 Aralık 2021 tarihinde 103,34 dolardan işlem görerek ATH yapmayı başarmıştır. Yıllık periyotta yatırımcılarına %751 kazandırmayı başaran LUNA özellikle 2021 yılının son çeyreğine damga vurmayı başarmıştır.

 • LUNA'nın en önemli avantajı terraUSD (UST) ile arasındaki organik bağdır. UST'nin 1 doların üzerine çıkması durumunda aynı oranda LUNA yakıldığı için bu coin mevcut değerini sürekli olarak korumaktadır. Hatta iki varlık arasındaki bu ilişki Ay ve Dünya arasındaki ilişkiye de benzetilmektedir.
 • Toplam arz miktarı 802 milyon adet olan LUNA'nın aktif olarak dolaşımdaki arz miktarı ise 388 milyon adettir.
 • LUNA'nın 2022 yılı içerisinde maksimum 150 dolara kadar yükseleceği ön görülmektedir.

 1. Harmony (ONE)

En değerli ilk 65 kripto para arasında yer alan ONE, DeFi ekosisteminin önemli varlıkları arasındadır. Yıllık periyotta yatırımcılarına %399 kazandırmayı başaran ONE şu anda 0,15 dolardan işlem görmektedir. Yılın son çeyreğinde piyasanın rüzgarını arkasına almayı başaran ONE, 26 Kasım 2021 tarihinde 0,37 dolardan işlem görerek mevcut ATH'sini gerçekleştirmiştir.

 • DeFi ekosisteminde yer alması, kurucusu olan Dr. Stephen TSE'nin Amazon, Google ve Apple gibi şirketlerde görev alması projenin sağlamlığını ortaya koyan en önemli etkenlerin başında gelmektedir.
 • PoW yerine PoS algoritmasını kullanan ONE, transferi oldukça hızlı bir varlıktır.
 • Birim fiyatının düşük olması sebebiyle ONE birçok kripto para yatırımcısının portföyünde yer verdiği varlıklar arasındadır.

 1. Filecoin (FIL)

Filecoin (FIL) her ne kadar Altcoin Yatırım Tavsiyeleri 2022 içeriğimizde beşinci sırada olsa da uzun zamandır ilgi odağı olan ve geleceği olan varlıkların başında gelen bir projedir. An itibariyle 19,92 dolardan işlem gören FIL mevcut ATH'sini 1 Nisan 2021 tarihinde 236 dolardan işlem görerek gerçekleştirmiştir. 2021 yılının ilk periyoduna müthiş bir başlangıç yapan FIL mevcut başarısını koruyamasa da birçok analiste göre 2022 yılı itibariyle eski itibarını kazanacak.

2020 yılında temelleri atılan Filecoin temelde dosyaların güvenilir bir şekilde saklanmasını sağlayan bir proje. Storage Mining yöntemiyle madenciliği yapılan Filecoin’in transfer sürecide oldukça hızlı.

 • Filecoin birçok popüler kripto para borsasında işlem görse de toplam arzına (1.9 milyar adet) karşılık gelen dolaşımdaki arz miktarı 166 milyondur. Bu noktada ciddi bir dezavantaja sahip olsa da Filecoin'in 2022 ve 2023 yılları içerisinde değerini büyük ölçüde arttırması beklenmektedir.

 1. Enjin Coin (ENJ)

Enjin Coin (ENJ) 1,56 dolardan işlem görürken sahip olduğu 1,4 milyar dolarlık yatırım hacmi sebebiyle en değerli ilk 75 kripto para arasında yer almaktadır. Yıllık periyotta yatırımcılarına %175 oranında kazandırmayı başaran ENJ, GATE ve Binance başta olmak üzere birçok kripto para borsasında işlem gören bir varlıktır. 2021 yılının ilk ve son periyotlarında iyi bir performans göstermeyi başaran ENJ, 25 Kasım 2021 tarihinde 4,82 dolardan işlem görerek mevcut ATH'sini yapmıştır.

ENJ'nin temelleri 2009 yılında hayatımıza giren bir oyuncu topluluğu olan INJ in Network tarafından atılmıştır. Oyun geliştiricileri ve oyuncular arasında popüler bir varlık olan ENJ 2017 yılında yaptığı ICO sayesinde piyasaya resmi olarak giriş yapmıştır.

 • ENJ'nin en önemli avantajı, arkasında ciddi bir topluluğun olmasıdır. Oyuncuların bildiği bir kripto para olan ENJ, oyuncuların ticaretini kolaylaştırmak için ortaya çıkan bir kripto para projesidir.
 • 2018 ve 2019 yıllarında stabil bir performans gösteren ENJ, bu yılla birlikte değerini ciddi anlamda arttırmış ve 2022 yılı içerisinde de değerini arttırmaya devam edeceği düşünen bir kripto paradır.

Altcoin Yatırım Tavsiyesi 2022 içeriğimizde sizlere Geleceği olan altcoinlerden ve 2022 yılı içerisinde hangi coin alınmalı, sorusuna yanıt verecek rehber niteliğinde bir içerik oluşturmaya çalıştık. İçeriğimizde yer alan bilgiler analistlerin görüşleri olmakla birlikte herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Son Güncelleme: 22.02.2022 16:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.