banner29

KOAH Hastalığı Nedir?

KOAH yani Kronik Obstrüktif Akciğer hastalığı nefes borusu ve bronşların tıkalı olduğu anlamına gelen bir hastalığın genel tanımıdır.

KOAH Hastalığı Nedir?

KOAH yani Kronik Obstrüktif Akciğer hastalığı nefes borusu ve bronşların tıkalı olduğu anlamına gelen bir hastalığın genel tanımıdır.

20 Mart 2017 Pazartesi 21:01
1518 Okunma
KOAH Hastalığı Nedir?

KOAH yani Kronik Obstrüktif Akciğer hastalığı nefes borusu ve bronşların tıkalı olduğu anlamına gelen bir hastalığın genel tanımıdır. Hastalığın başında yer alan kronik kelimesi uzun süren anlamında kullanıldığı için KOAH kişilerde uzun süre boyunca devam eder ve bu süre içerisinde de bronşların tıkanması devam eder. Bu hastalığa yakalanan bir kişide maalesef bronşlar bir daha açılmaz ve de tedavisi yoktur. Oldukça sinsi bir şekilde ilerlediği içinde zamanla kişide farklı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. KOAH’ ın en önemli nedenlerinden birisi ise sigara bağımlılığıdır.

KOAH’lı bir hastanın bu hastalığa yakalanması için 20 yıl boyunca günde bir paket sigara içmesi yetecektir. Eğer ki bugünde bir paketinde üzerine çıkarsa bu sürenin daha da kısalabileceği bilinir. Bu hastalık genellikle 40 yaşın sonrasında belirti vermeye başlayacaktır. Teşhis sırasında ise hastaların büyük bir bölümünün eskiden sigara içtikleri ya da içmeye devam ettikleri saptanır. KOAH’ da belirtiler arasında öksürük ve balgam çıkarma vardır. Dolayısıyla sigara içenler sigaradan dolayı öksürdükleri içinde bu hastalık için çok fazla önemsemezler ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bu durum zaman içerisinde sinsice ilerleyecek ve akciğerin kapasitesinin de büyük bir bölümünün yok olmasına neden olacaktır.

Genellemeye vuracak olursak dünyada sigara içen her 5-6 kişiden birinde mutlaka KOAH görülecektir. Özelikle de ülkemizde 20 yaşının üzerindeki kişilerin yarısından fazlasının sigara bağımlısı olduğunu düşünürseniz bizim ülkemizde de KOAH’ ın çok yaygın olduğunu anlayabilirsiniz. KOAH için kısaca bir halk sağlığı sorunu demek yerinde olacaktır. Bu da gösteriyor ki bizim ülkemizde yaklaşık olarak 5 milyonun üzerinde bir KOAH’lı hasta vardır. Ancak dediğimiz gibi insanların bu hastalığı çok fazla önemsememesi teşhisinde konulmasını ertelemektedir. Ancak balgam çıkarma ve nefes darlığı sorunları artmaya başladıkça şikayetlerde artacağından dolayı doktora gideceklerdir. Genelde insanlar bu şekildeki belirtilerde sigara içtiklerinden dolayı doktorun onları uyarmasından çekinerek tedavi olmak istemezler. Ancak zamanda sigara dumanı sayesinde nefes borusu ve de hava kesecikleri zararlı gazlarla dolduğunda yapının bozulmasıyla birlikte amfizem ortaya çıkar.

KOAH sonrasında kana oksijen az miktarda geçtiği için beraberinde ciddi rahatsızlıklarında ortaya çıkması beklenir. Bu sebepten dolayı oluşabilecek rahatsızlıkların geri dönülmez sonuçlar bırakması ve bunun da tedavisinin mümkün olmaması KOAH’a bakış açısının da ciddi anlamda önemlidir. KOAH her geçen gün biraz daha ilerleyen bir hastalıktır kişi sigarayı bırakmış olsa bile hastalığa bir kez yakalandıktan sonra yeniden tedavi edilmesi oldukça güçtür. Bu nedenle de mutlak suretle sigarayı henüz sağlığına ciddi anlamda rahatsızlık yaratmadan bırakmak en doğru seçeneklerden birisi olacaktır.

KOAH eğer ki ciddiye alınmazsa sonucunda nefes almakta güçlük çekilebilir ve de makineye bağlı bir hayat sürdürmek durumunda da kalınabilmektedir. Bununla birlikte KOAH’lı bir hasta merdiven çıkmakta ve uzun mesafe yürüyüşü yapmakta zorlanacaktır.

KOAH’lı hastalara verilen ilaçların tek bir amacı vardır o da hastanın nefes alıp vermesi ile ilgili şikayetinin biraz daha ortadan kaldırılmasıdır. Bu ilaçlar hastalığı hiçbir şekilde durdurmaz ve de ilerlemesine mani olmaz. Amacı sadece hastalığın seyrinin azaltılmasıdır. Kısaca söylememiz gerekirse eğer ki sigara içiyorsanız mutlaka bu alışkanlığınızdan vazgeçmeniz gerekecektir. Bunun yanı sıra sporunuzu aksatmadan yaptığınız da sağlığınızı da korumuş olursunuz. Spor hastalıkların önündeki en büyük engellerden bir tanesidir. Unutmayın ki sağlıklı bir yaşam ve daha uzun bir ömür için sigaradan mutlaka uzak durulmalıdır.

Son Güncelleme: 20.03.2017 21:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.